National Events Portal

National Competitions Matches & Results 2019

2017 Mens Senior Singles

Area 8: Devon

Preliminary Round
Play by 17th May 2017
Round 1
Play by 31st May 2017
Round 2
Play by 14th Jun 2017
Round 3
Play by 28th Jun 2017
Round 4
Play by 12th Jul 2017
Round 5
Play by 26th Jul 2017

Anthony Kwiecien
(Bideford, Victoria Park)

BYE

Anthony Kwiecien
(Bideford, Victoria Park)

16 - 21

Richard Evans
(South Molton)

Richard Evans
(South Molton)

13 - 21

Peter Mcneil
(South Molton)

Peter Mcneil
(South Molton)

18 - 21

Peter Iddenden
(Combe Martin)

Peter Iddenden
(Combe Martin)

10 - 21

Kevin Phillips
(Topsham)

Kevin Phillips
(Topsham)

19 - 21

Richard Avent
(New Plymouth)

George Coxwell
(Bideford, Victoria Park)

5 - 21

Richard Evans
(South Molton)

Paul Weeks
(Great Torrington)

BYE

Paul Weeks
(Great Torrington)

20 - 21

Peter Mcneil
(South Molton)

Peter Mcneil
(South Molton)

BYE

Philip Harris
(Cullompton)

BYE

Philip Harris
(Cullompton)

6 - 21

Peter Iddenden
(Combe Martin)

Peter Iddenden
(Combe Martin)

21 - 18

Gary Howland
(Topsham)

Peter Iddenden
(Combe Martin)

BYE

Ian Veitch
(Feniton)

BYE

Ian Veitch
(Feniton)

10 - 21

Gary Howland
(Topsham)

Gary Howland
(Topsham)

BYE

John Hooper
(Exonia)

BYE

John Hooper
(Exonia)

7 - 21

Kevin Phillips
(Topsham)

Kevin Phillips
(Topsham)

21 - 0

Ronald Cook
(Sidmouth)

Kevin Phillips
(Topsham)

21 - 18

Ian Foster
(Newton Abbot)

Kevin Phillips
(Topsham)

BYE

Ronald Cook
(Sidmouth)

BYE

Ronald Cook
(Sidmouth)

21 - 9

Colin Mees
(Exonia)

Colin Mees
(Exonia)

BYE

John Williamson
(Kings)

BYE

John Williamson
(Kings)

14 - 21

Ian Foster
(Newton Abbot)

Ian Foster
(Newton Abbot)

21 - 19

Stuart Evans
(Shaldon)

Tim Lock
(Torquay)

13 - 21

Ian Foster
(Newton Abbot)

Stuart Evans
(Shaldon)

BYE

Stuart Evans
(Shaldon)

21 - 11

Bob Bushell
(Paignton-Torbay)

Bob Bushell
(Paignton-Torbay)

BYE

Michael Birch
(Kings)

BYE

Michael Birch
(Kings)

WO Norman Owen

Norman Owen
(Babbacombe)

Norman Owen
(Babbacombe)

21 - 12

Robert Honeywell
(Kings)

Norman Owen
(Babbacombe)

21 - 5

Peter Townend
(Babbacombe)

Norman Owen
(Babbacombe)

18 - 21

Richard Avent
(New Plymouth)

Norman Owen
(Babbacombe)

BYE

Robert Honeywell
(Kings)

BYE

Robert Honeywell
(Kings)

21 - 9

Alan Mann
(Newton Abbot)

Alan Mann
(Newton Abbot)

BYE

Peter Townend
(Babbacombe)

BYE

Peter Townend
(Babbacombe)

21 - 8

Ian Boyle
(Torquay)

Peter Townend
(Babbacombe)

21 - 17

Dave Vinnicombe
(Torquay)

Ian Boyle
(Torquay)

WO Ian Boyle

Michael Parker
(Shaldon)

Dave Vinnicombe
(Torquay)

BYE

Dave Vinnicombe
(Torquay)

21 - 18

Alan Hirst
(Kings)

Alan Hirst
(Kings)

BYE

Richard Avent
(New Plymouth)

21 - 5

Ron Mayer
(Beacon Down (Plymouth))

Richard Avent
(New Plymouth)

21 - 15

Ken Bellchambers
(Bere Alston)

Richard Avent
(New Plymouth)

21 - 16

Paul Carmichael
(Plymouth (Sir Francis Drake))

Richard Avent
(New Plymouth)

21 - 16

John Stringfellow
(Plymouth (Sir Francis Drake))

Ken Bellchambers
(Bere Alston)

BYE

Paul Carmichael
(Plymouth (Sir Francis Drake))

BYE

Paul Carmichael
(Plymouth (Sir Francis Drake))

21 - 19

Anthony Smith MBE
(Tavistock Sir Francis Drake)

Anthony Smith MBE
(Tavistock Sir Francis Drake)

BYE

Paul Martin
(Plymouth (Sir Francis Drake))

WO Anthony Boxall

Anthony Boxall
(Tavistock Sir Francis Drake)

Anthony Boxall
(Tavistock Sir Francis Drake)

18 - 21

John Stringfellow
(Plymouth (Sir Francis Drake))

John Stringfellow
(Plymouth (Sir Francis Drake))

21 - 19

Richard Catchpole
(Beacon Down (Plymouth))

Brian Adams
(Plymstock)

17 - 21

John Stringfellow
(Plymouth (Sir Francis Drake))

Richard Catchpole
(Beacon Down (Plymouth))

BYE

Richard Catchpole
(Beacon Down (Plymouth))

21 - 2

Glyn Lawrence
(North Down (Plymouth))

Glyn Lawrence
(North Down (Plymouth))

BYE