National Events Portal

National Competitions Matches & Results 2019

2018 Mens Champion of Champions

Area 5: Cornwall/Devon

Preliminary Round
Play by 20th May 2018
Round 1
Play by 3rd Jun 2018
Round 2
Play by 17th Jun 2018
Round 3
Play by 1st Jul 2018
Round 4
Play by 15th Jul 2018
Round 5
Play by 29th Jul 2018
Round 6
Play by 12th Aug 2018

Glyn Mitchell
(Chacewater)

BYE

Glyn Mitchell
(Chacewater)

WO Neil Stephens

Neil Stephens
(Stenalees)

Neil Stephens
(Stenalees)

9 - 21

Norman Coad
(Stenalees)

Norman Coad
(Stenalees)

17 - 21

Geoff Perkins
(Stratton)

Geoff Perkins
(Stratton)

11 - 21

Andrew Broad
(St Stephen In Brannel)

Andrew Broad
(St Stephen In Brannel)

21 - 11

David Roe
(Carnon Downs)

Andrew Broad
(St Stephen In Brannel)

21 - 13

Lee Haywood
(Shaldon)

Neil Stephens
(Stenalees)

BYE

Terry Kellow
(Imerys)

BYE

Terry Kellow
(Imerys)

13 - 21

Norman Coad
(Stenalees)

Norman Coad
(Stenalees)

BYE

Peter Elliott
(Saltash)

BYE

Peter Elliott
(Saltash)

WO Geoff Perkins

Geoff Perkins
(Stratton)

Geoff Perkins
(Stratton)

21 - 18

B Jefferies
(Mylor Bridge)

Geoff Perkins
(Stratton)

BYE

Adam Rickard
(Stenalees)

BYE

Adam Rickard
(Stenalees)

15 - 21

B Jefferies
(Mylor Bridge)

B Jefferies
(Mylor Bridge)

BYE

Kevin Williams
(Porthleven)

BYE

Kevin Williams
(Porthleven)

20 - 18

Mark Rosewarne
(Camborne)

Kevin Williams
(Porthleven)

WO Andrew Broad

Andrew Broad
(St Stephen In Brannel)

Andrew Broad
(St Stephen In Brannel)

21 - 15

Ian Drew
(St Austell)

Mark Rosewarne
(Camborne)

BYE

Gerald Fisher
(Redruth)

BYE

Gerald Fisher
(Redruth)

WO Andrew Broad

Andrew Broad
(St Stephen In Brannel)

Andrew Broad
(St Stephen In Brannel)

BYE

Dave Heckbert
(Bude)

BYE

Dave Heckbert
(Bude)

10 - 21

David Hickey
(Helston)

David Hickey
(Helston)

14 - 21

Ian Drew
(St Austell)

David Hickey
(Helston)

BYE

Alan Maunder
(Newquay (Trenance))

BYE

Alan Maunder
(Newquay (Trenance))

8 - 21

Ian Drew
(St Austell)

Ian Drew
(St Austell)

BYE

Adam Brooks
(Carnon Downs)

BYE

Adam Brooks
(Carnon Downs)

21 - 17

Roger Priestley
(Wadebridge)

Adam Brooks
(Carnon Downs)

20 - 21

David Roe
(Carnon Downs)

David Roe
(Carnon Downs)

21 - 16

Brian Adams
(Plymstock)

David Roe
(Carnon Downs)

21 - 19

Steve Thompson
(North Down (Plymouth))

Roger Priestley
(Wadebridge)

BYE

David Roe
(Carnon Downs)

BYE

David Roe
(Carnon Downs)

21 - 4

Stephen Maiden
(Kensey Vale)

Stephen Maiden
(Kensey Vale)

BYE

Mark Williams
(Beacon Down (Plymouth))

BYE

Mark Williams
(Beacon Down (Plymouth))

14 - 21

John West
(Co-op Unity Park)

John West
(Co-op Unity Park)

10 - 21

Brian Adams
(Plymstock)

John West
(Co-op Unity Park)

BYE

Anthony Boxall
(Tavistock Sir Francis Drake)

BYE

Anthony Boxall
(Tavistock Sir Francis Drake)

WO Brian Adams

Brian Adams
(Plymstock)

Brian Adams
(Plymstock)

BYE

John Stringfellow
(Plymouth (Sir Francis Drake))

BYE

John Stringfellow
(Plymouth (Sir Francis Drake))

WO John Stringfellow

Patrick Stanbury
(Pennycross Sports)

John Stringfellow
(Plymouth (Sir Francis Drake))

20 - 21

Steve Thompson
(North Down (Plymouth))

Steve Thompson
(North Down (Plymouth))

21 - 13

Sean Howard
(Kings)

Patrick Stanbury
(Pennycross Sports)

BYE

Steve Thompson
(North Down (Plymouth))

BYE

Steve Thompson
(North Down (Plymouth))

WO Steve Thompson

Alan Clake
(Plympton)

Alan Clake
(Plympton)

BYE

Mark Fisher
(Starcross & District)

BYE

Mark Fisher
(Starcross & District)

21 - 14

Ian Foster
(Newton Abbot)

Mark Fisher
(Starcross & District)

13 - 21

Sean Howard
(Kings)

Ian Foster
(Newton Abbot)

21 - 5

R Gardner
(Paignton-Torbay)

David Hurrell
(Kingsbridge Park)

BYE

David Hurrell
(Kingsbridge Park)

13 - 21

Sean Howard
(Kings)

Sean Howard
(Kings)

BYE

Tony Darby
(Dawlish)

BYE

Tony Darby
(Dawlish)

20 - 22

Brian Smith
(Paignton)

Brian Smith
(Paignton)

15 - 21

Lee Haywood
(Shaldon)

Lee Haywood
(Shaldon)

21 - 7

Paul Hoff
(Buckfastleigh)

Lee Haywood
(Shaldon)

21 - 7

Robert Paxton
(Crediton)

Lee Haywood
(Shaldon)

21 - 10

Aaron Southgate
(Madeira)

Brian Smith
(Paignton)

BYE

Geoff Gay
(Torquay)

BYE

Geoff Gay
(Torquay)

8 - 21

Lee Haywood
(Shaldon)

Lee Haywood
(Shaldon)

BYE

Paul Lobb
(Stoke Fleming)

BYE

Paul Lobb
(Stoke Fleming)

17 - 23

Paul Hoff
(Buckfastleigh)

Paul Hoff
(Buckfastleigh)

21 - 7

Michael Huxtable
(Totnes)

Paul Hoff
(Buckfastleigh)

21 - 16

Shaun Pope
(Bitton Park (Teignmouth))

Michael Huxtable
(Totnes)

BYE

Michael Huxtable
(Totnes)

21 - 19

Alan Routledge
(Marldon (Maple Leaf))

Alan Routledge
(Marldon (Maple Leaf))

BYE

Robert Paxton
(Crediton)

BYE

Robert Paxton
(Crediton)

21 - 4

Mike Copp
(Chardstock)

Robert Paxton
(Crediton)

21 - 1

Gerry Starfrace
(Honiton)

Robert Paxton
(Crediton)

21 - 11

Kieran Daniels
(Topsham)

Mike Copp
(Chardstock)

BYE

David Joslin
(Heavitree)

BYE

David Joslin
(Heavitree)

15 - 21

Gerry Starfrace
(Honiton)

Gerry Starfrace
(Honiton)

BYE

Kieran Daniels
(Topsham)

BYE

Kieran Daniels
(Topsham)

WO Kieran Daniels

Roger Woolland
(Seaton.)

Kieran Daniels
(Topsham)

21 - 8

Raymond Bridle
(Pinces Gardens)

Michael Tapp
(Morchard Bishop)

20 - 21

Roger Woolland
(Seaton.)

Raymond Bridle
(Pinces Gardens)

BYE

Raymond Bridle
(Pinces Gardens)

21 - 8

Ron Moore
(Topsham)

Ron Moore
(Topsham)

BYE

Aaron Southgate
(Madeira)

BYE

Aaron Southgate
(Madeira)

21 - 18

Jim Fenton
(Belmont)

Aaron Southgate
(Madeira)

21 - 11

Trevor Newbery
(Crediton)

Aaron Southgate
(Madeira)

21 - 11

Daniel Holloway
(United Services)

Aaron Southgate
(Madeira)

21 - 8

Jamie Heard
(Culm Vale)

Jim Fenton
(Belmont)

BYE

Terry House
(Ottery St Mary)

BYE

Terry House
(Ottery St Mary)

16 - 21

Trevor Newbery
(Crediton)

Trevor Newbery
(Crediton)

BYE

Daniel Holloway
(United Services)

BYE

Daniel Holloway
(United Services)

21 - 12

George Garner
(Bradninch)

Daniel Holloway
(United Services)

21 - 10

Nick Downie
(Bideford, Victoria Park)

George Garner
(Bradninch)

BYE

Nick Downie
(Bideford, Victoria Park)

BYE

Nick Downie
(Bideford, Victoria Park)

21 - 14

Michael Down
(Holsworthy)

Michael Down
(Holsworthy)

BYE

Colin Risdon
(Hemyock)

BYE

Colin Risdon
(Hemyock)

19 - 21

Mike Woodcock
(Barnstaple)

Mike Woodcock
(Barnstaple)

21 - 9

Mike Bayliss
(Great Torrington)

Mike Woodcock
(Barnstaple)

WO Jamie Heard

Jamie Heard
(Culm Vale)

Mike Woodcock
(Barnstaple)

BYE

Mike Bayliss
(Great Torrington)

BYE

Mike Bayliss
(Great Torrington)

21 - 12

Neil Bucknall
(Ilfracombe)

Neil Bucknall
(Ilfracombe)

BYE

Jamie Heard
(Culm Vale)

BYE

Jamie Heard
(Culm Vale)

21 - 5

Stewart Maddocks
(Tiverton)

Jamie Heard
(Culm Vale)

21 - 17

Steven Ford
(South Molton)

Stewart Maddocks
(Tiverton)

BYE

Michael Collacott
(Combe Martin)

BYE

Michael Collacott
(Combe Martin)

11 - 21

Steven Ford
(South Molton)

Steven Ford
(South Molton)

BYE