National Events Portal

National Competitions Matches & Results 2019

2019 Mens Senior Singles

Essex

Round 1
Play by 15th May 2019
Round 2
Play by 29th May 2019
Round 3
Play by 12th Jun 2019
Round 4
Play by 26th Jun 2019
Round 5
Play by 10th Jul 2019
Round 6
Play by 24th Jul 2019

Nigel Holt
(Mersea Island)

WO David Fisher

David Fisher
(Colchester West End)

David Fisher
(Colchester West End)

13 - 21

John Marshall
(Colchester West End)

John Marshall
(Colchester West End)

19 - 21

Daniel Bonner
(Mersea Island)

Daniel Bonner
(Mersea Island)

21 - 12

Martin Law
(Silver End)

Daniel Bonner
(Mersea Island)

7 - 21

Karl Lodge
(Silver End)

Karl Lodge
(Silver End)

10 - 21

William Nelson
(Old Dagenham Park)

John Marshall
(Colchester West End)

WO John Marshall

Neil Crockford
(Arclight)

Peter Leatherdale
(Arclight)

15 - 21

Trevor Gosling
(Colchester West End)

Trevor Gosling
(Colchester West End)

11 - 21

Daniel Bonner
(Mersea Island)

Daniel Bonner
(Mersea Island)

21 - 19

Stephen Warner
(Colchester West End)

Roy Etheridge
(Braintree)

BYE

Roy Etheridge
(Braintree)

14 - 21

Martin Law
(Silver End)

Martin Law
(Silver End)

21 - 19

Ray Everitt
(Silver End)

Martin Law
(Silver End)

BYE

Kevin Moore
(Radwinter)

BYE

Kevin Moore
(Radwinter)

12 - 21

Ray Everitt
(Silver End)

Ray Everitt
(Silver End)

BYE

Malcolm Stark
(Braintree)

9 - 21

Karl Lodge
(Silver End)

Karl Lodge
(Silver End)

WO Karl Lodge

Barry Wells
(Silver End)

Karl Lodge
(Silver End)

21 - 18

Paul Mann
(Silver End)

Karl Lodge
(Silver End)

21 - 19

Martin King
(Great Baddow)

Barry Wells
(Silver End)

BYE

Graham Easterbrook
(Braintree)

BYE

Graham Easterbrook
(Braintree)

20 - 21

Paul Mann
(Silver End)

Paul Mann
(Silver End)

BYE

Kevin Wood
(Falcon)

14 - 21

Graham Warner
(Chelmsford)

Graham Warner
(Chelmsford)

15 - 21

Martin King
(Great Baddow)

Martin King
(Great Baddow)

21 - 5

Dave Jarrold
(St Chads)

Martyn Gardner
(Chelmsford)

11 - 21

Martin King
(Great Baddow)

John Tully
(Romford)

17 - 21

Howard Styles
(Kings Chase)

Howard Styles
(Kings Chase)

WO Dave Jarrold

Dave Jarrold
(St Chads)

Colin Morton
(Romford)

20 - 21

Dave Jarrold
(St Chads)

Glenn Sanders
(Rainham)

13 - 21

Christopher Martin
(Kings Chase)

Christopher Martin
(Kings Chase)

12 - 21

Conway Fleming
(Kings Chase)

Conway Fleming
(Kings Chase)

21 - 10

Leonard Welton
(Wanstead Central)

Conway Fleming
(Kings Chase)

14 - 21

William Nelson
(Old Dagenham Park)

William Nelson
(Old Dagenham Park)

21 - 18

Barry Miller
(Rochford)

Leslie Howard
(Gidea Park)

9 - 22

Conway Fleming
(Kings Chase)

Peter Barham
(South Woodford)

21 - 14

Terry Lichkin
(Wanstead Central)

Peter Barham
(South Woodford)

20 - 21

Leonard Welton
(Wanstead Central)

Leonard Welton
(Wanstead Central)

BYE

William Nelson
(Old Dagenham Park)

BYE

William Nelson
(Old Dagenham Park)

WO William Nelson

Paul Whellams
(Wanstead Central)

William Nelson
(Old Dagenham Park)

21 - 18

Philip Bowyer
(Essex County)

Paul Whellams
(Wanstead Central)

BYE

Philip Bowyer
(Essex County)

21 - 15

Alexander Hanton
(Thorpe Bay)

Philip Bowyer
(Essex County)

21 - 11

Christopher Hardy
(Bournemouth Park)

Christopher Hardy
(Bournemouth Park)

BYE

Jim Druce
(South Benfleet & Canvey)

21 - 16

John Stewart
(Essex County)

Jim Druce
(South Benfleet & Canvey)

22 - 17

Alfred Spratt
(Essex County)

Jim Druce
(South Benfleet & Canvey)

WO Barry Miller

Barry Miller
(Rochford)

Barry Miller
(Rochford)

23 - 19

Alex Browning
(Grays Town)

Lloyd Newton
(South Benfleet & Canvey)

11 - 21

Alfred Spratt
(Essex County)

Barry Miller
(Rochford)

BYE

Barry Miller
(Rochford)

21 - 4

Alexander Swan
(Prittlewell)

Len Pope
(Essex County)

12 - 21

Alexander Swan
(Prittlewell)

Robert Hillier
(Silverthorn)

17 - 21

Timothy Mould
(Connaught)

Timothy Mould
(Connaught)

21 - 18

Edwin Smith
(Harlow)

Timothy Mould
(Connaught)

15 - 21

Alex Browning
(Grays Town)

James Wilson
(Connaught)

16 - 21

Edwin Smith
(Harlow)

Alan Phillips
(Aveley)

WO Alex Browning

Alex Browning
(Grays Town)

Alex Browning
(Grays Town)

21 - 18

Patrick Riley
(The Springhouse)

Gary Hayward
(Pitsea Bowls Club)

15 - 21

Patrick Riley
(The Springhouse)