National Events Portal

National Competitions Matches & Results 2019

2019 Mens Champion of Champions

Cornwall / Devon

Preliminary Round
Play by 2nd Jun 2019
Round 1
Play by 16th Jun 2019
Round 2
Play by 30th Jun 2019
Round 3
Play by 14th Jul 2019
Round 4
Play by 28th Jul 2019
Round 5
Play by 11th Aug 2019
Round 6
Play by 11th Aug 2019

Steven Carr
(Chacewater)

BYE

Steven Carr
(Chacewater)

17 - 21

Colin Fishleigh
(Dunheved)

Colin Fishleigh
(Dunheved)

21 - 14

Neil Brazier
(Newquay (Trenance))

Colin Fishleigh
(Dunheved)

10 - 21

Mark Rosewarne
(Camborne)

Mark Rosewarne
(Camborne)

[Challenger]

Mark Read
(Stenalees)

 

[Challenger]

Darren James
(Bideford)

 

[Challenger]

 

Colin Fishleigh
(Dunheved)

BYE

Neil Brazier
(Newquay (Trenance))

BYE

Neil Brazier
(Newquay (Trenance))

21 - 20

Michael Diston
(Mylor Bridge)

Michael Diston
(Mylor Bridge)

BYE

James Wombwell
(Heavy Transport)

BYE

James Wombwell
(Heavy Transport)

11 - 21

Andrew Broad
(St Stephen In Brannel)

Andrew Broad
(St Stephen In Brannel)

16 - 21

Mark Rosewarne
(Camborne)

Andrew Broad
(St Stephen In Brannel)

BYE

Mark Rosewarne
(Camborne)

21 - 19

DAVID HICKEY
(Helston)

Mark Rosewarne
(Camborne)

21 - 18

Colin Smith
(Chacewater)

Colin Smith
(Chacewater)

BYE

Terry Kellow
(Imerys)

BYE

Terry Kellow
(Imerys)

9 - 21

Mark Read
(Stenalees)

Mark Read
(Stenalees)

21 - 7

Ian Drew
(St Austell)

Mark Read
(Stenalees)

21 - 10

Richard Jones
(Wadebridge)

Mark Read
(Stenalees)

BYE

Ian Drew
(St Austell)

BYE

Ian Drew
(St Austell)

WO Ian Drew

Gerald Fisher
(Redruth)

Gerald Fisher
(Redruth)

BYE

Richard Jones
(Wadebridge)

BYE

Richard Jones
(Wadebridge)

21 - 14

Malc McCarthy
(Newquay West End)

Richard Jones
(Wadebridge)

21 - 20

Paul Sturtridge
(Stenalees)

Malc McCarthy
(Newquay West End)

BYE

Kevin Williams
(Porthleven)

15 - 21

Paul Sturtridge
(Stenalees)

Paul Sturtridge
(Stenalees)

WO Paul Sturtridge

Colin Allen
(Carnon Downs)

Colin Allen
(Carnon Downs)

WO Colin Allen

Mr Barrett
(Kensey Vale)

Chris Bond
(Crediton)

BYE

Chris Bond
(Crediton)

4 - 21

Peter Wade
(Bradworthy)

Peter Wade
(Bradworthy)

21 - 16

Ray Watts
(Rock Park)

Peter Wade
(Bradworthy)

15 - 21

Darren James
(Bideford)

Darren James
(Bideford)

21 - 15

Will Rowe
(Barnstaple)

Peter Wade
(Bradworthy)

BYE

Derek Dennis
(United Services)

BYE

Derek Dennis
(United Services)

18 - 21

Ray Watts
(Rock Park)

Ray Watts
(Rock Park)

BYE

David Oliver
(Great Torrington)

BYE

David Oliver
(Great Torrington)

16 - 21

Darren James
(Bideford)

Darren James
(Bideford)

21 - 16

Steve Bonetta
(Bideford, Victoria Park)

Darren James
(Bideford)

BYE

Steve Bonetta
(Bideford, Victoria Park)

BYE

Steve Bonetta
(Bideford, Victoria Park)

21 - 18

Kevin Tarrant
(Combe Martin)

Brian Poole
(Morchard Bishop)

WO Kevin Tarrant

Kevin Tarrant
(Combe Martin)

Stewart Maddocks
(Tiverton)

BYE

Stewart Maddocks
(Tiverton)

14 - 21

Richard Clarke
(Tiverton West End)

Richard Clarke
(Tiverton West End)

20 - 21

Will Rowe
(Barnstaple)

Will Rowe
(Barnstaple)

21 - 17

Leighton Burston
(Ottery St Mary)

Richard Clarke
(Tiverton West End)

BYE

Will Rowe
(Barnstaple)

BYE

Will Rowe
(Barnstaple)

21 - 8

Michael down
(Holsworthy)

Brian Buckingham
(South Molton)

7 - 21

Michael down
(Holsworthy)

Keith Bright
(Belmont)

BYE

Keith Bright
(Belmont)

16 - 21

Andrew Cutler
(Exonia)

Andrew Cutler
(Exonia)

15 - 21

Leighton Burston
(Ottery St Mary)

Andrew Cutler
(Exonia)

BYE

Leighton Burston
(Ottery St Mary)

WO Leighton Burston

Frank Skidmore
(Heavitree)

Leighton Burston
(Ottery St Mary)

21 - 9

Colin Risdon
(Hemyock)

Colin Risdon
(Hemyock)

BYE

John Rolph
(Chardstock)

8 - 21

Aaron Clements
(Cullompton)

Aaron Clements
(Cullompton)

13 - 21

Simon Broom
(Culm Vale)

Simon Broom
(Culm Vale)

21 - 11

Don Yaxley
(Seaton.)

Simon Broom
(Culm Vale)

21 - 18

Louis Ridout
(Kings)

Simon Broom
(Culm Vale)

[Challenger]

Joel Jordan
(Stoke Fleming)

 

[Challenger]

 

Mark Stephens
(Sidmouth)

WO Simon Broom

Simon Broom
(Culm Vale)

Cliff Skinner
(Madeira)

BYE

Cliff Skinner
(Madeira)

17 - 21

Don Yaxley
(Seaton.)

Don Yaxley
(Seaton.)

BYE

Kevin Phillips
(Topsham)

BYE

Kevin Phillips
(Topsham)

21 - 9

Neil Thomas
(Pinces Gardens)

Kevin Phillips
(Topsham)

16 - 21

Louis Ridout
(Kings)

Neil Thomas
(Pinces Gardens)

21 - 7

Malcolm Seaborne
(Honiton)

Louis Ridout
(Kings)

BYE

Louis Ridout
(Kings)

21 - 3

Pete Plenge
(Paignton-Torbay)

Pete Plenge
(Paignton-Torbay)

BYE

Dave Vinnicombe
(Torquay)

BYE

Dave Vinnicombe
(Torquay)

WO Dave Vinnicombe

Mick Bryan
(Dawlish)

Dave Vinnicombe
(Torquay)

8 - 21

Terry Ash
(Bitton Park (Teignmouth))

Terry Ash
(Bitton Park (Teignmouth))

18 - 21

Joel Jordan
(Stoke Fleming)

Mick Bryan
(Dawlish)

BYE

Norman Owen
(Babbacombe)

BYE

Norman Owen
(Babbacombe)

15 - 21

Terry Ash
(Bitton Park (Teignmouth))

Terry Ash
(Bitton Park (Teignmouth))

BYE

Brian Jeffery
(Paignton)

BYE

Brian Jeffery
(Paignton)

20 - 21

Peter Caddy
(Dartmouth)

Peter Caddy
(Dartmouth)

19 - 21

Joel Jordan
(Stoke Fleming)

Peter Caddy
(Dartmouth)

BYE

Joel Jordan
(Stoke Fleming)

BYE

Joel Jordan
(Stoke Fleming)

21 - 16

Roy Johnson
(Newton Abbot)

Roy Johnson
(Newton Abbot)

BYE

Richard Chappell
(Starcross & District)

BYE

Richard Chappell
(Starcross & District)

2 - 21

Harry Goodwin
(Kings)

Harry Goodwin
(Kings)

21 - 2

Tudor Joseph
(Totnes)

Harry Goodwin
(Kings)

15 - 21

Sam Tolchard
(Kings)

Sam Tolchard
(Kings)

[Challenger]

Brian Adams
(North Down (Plymouth))

Harry Goodwin
(Kings)

BYE

Lee Haywood
(Shaldon)

BYE

Lee Haywood
(Shaldon)

17 - 21

Tudor Joseph
(Totnes)

Tudor Joseph
(Totnes)

BYE

John Hall
(Kingsbridge Park)

BYE

John Hall
(Kingsbridge Park)

4 - 21

Sam Tolchard
(Kings)

Sam Tolchard
(Kings)

21 - 5

Robert Honeywell
(Kings)

Sam Tolchard
(Kings)

BYE

Robert Honeywell
(Kings)

BYE

Robert Honeywell
(Kings)

21 - 14

Zach Kidd
(Pennycross Sports)

Zach Kidd
(Pennycross Sports)

BYE

Brian Adams
(North Down (Plymouth))

BYE

Brian Adams
(North Down (Plymouth))

21 - 11

John McMahon
(Plymstock)

Brian Adams
(North Down (Plymouth))

21 - 18

John Stringfellow
(Plymouth (Sir Francis Drake))

Brian Adams
(North Down (Plymouth))

21 - 13

Jim Black
(Plympton)

John McMahon
(Plymstock)

BYE

John Stringfellow
(Plymouth (Sir Francis Drake))

BYE

John Stringfellow
(Plymouth (Sir Francis Drake))

WO John Stringfellow

Brian Kidd
(New Plymouth)

Brian Kidd
(New Plymouth)

BYE

John West
(Co-op Unity Park)

BYE

John West
(Co-op Unity Park)

20 - 21

Jim Black
(Plympton)

Jim Black
(Plympton)

WO Jim Black

Stephen Thompson
(North Down (Plymouth))

Jim Black
(Plympton)

BYE

ALAN DEMUTH
(Beacon Down (Plymouth))

BYE

ALAN DEMUTH
(Beacon Down (Plymouth))

16 - 21

Stephen Thompson
(North Down (Plymouth))

Stephen Thompson
(North Down (Plymouth))

BYE